Chronické překyselení aneb každý svého zdraví strojvůdcem

Chcete být raději zdraví a šťastní nebo nemocní a naštvaní? V rovnováze nebo překyselení?

Je lepší žít v davu a nadávat na těžký život nebo se postavit výzvě a zvolit si jiný směr?

Chcete být ten smějící se žlutý smajlík nebo se plácat v davu těch modrých?

Jakou volbu si vyberete, je jenom na Vás.

Co způsobuje překyselení?

Důvodů acidózy je mnoho, zejména kvůli typické „západní stravě“, která je bohatá na kyselinotvorné potraviny, mezi něž řadíme převážně maso, vejce a mléčné produkty, a naopak chudá na zásadotvorné potraviny jako je čerstvá zelenina a další. Vedle toho konzumujeme mnoho průmyslově zpracovaných jídel postavených na bílé mouce a rafinovaném cukru a slazených nápojů či kávy, které jsou také kyselinotvorné. Užíváme také mnoho léků, umělých sladidel. Jedním z nejlepších způsobů, jak se překyselení organismu zbavit, je tedy upravit svoji stravu.

Proč je překyselení těla tak nebezpečné

 • Pod vlivem acidózy ztrácejí červené krvinky pružnost, tuhnou a nemohou nadále protékat tenkými kapilárami, ucpávají se cévy.
 • Postižená tkáň není dostatečně zásobena kyslíkem a živinami, což může přivodit srdeční infarkt, cévní mozkovou příhodu.
 • Buňky jsou závislé na neutrální tělní tekutině, jelikož si samy nedokážou obstarat výživu ani odstranit odpadní látky.
 • Snížená hladina minerálů v těle jako následek překyselení způsobuje zvýšenou lomivost kostí a praskání šlach a vazů, zejména u sportovců.
 • Usazováním toxických látek ve vazivu vzniká řada „zásobáren odpadu“, které tělo zatěžují.
 • V návaznosti na překyselení organismu ztrácíme svou přirozenou obranyschopnost vůči infekčním chorobám.
 • Zadržované toxické látky vytvářejí vhodné podmínky pro plísňové onemocnění, jedovaté zplodiny látkové výměny poškozují játra a mozek.

Tohle je jenom část problémů, které může vyvolat chronické překyselení. Je jich mnohem více, ale to bychom tady byli dlouho:-) Pojďme si tedy říct, co nejvíc ovlivňuje to, že se dostáváme do acidózy(překyselení).

Čím nejvíce ovlivňujeme překyselení organismu?

 1. Především naší stravou, přičemž máme nerovnoměrný poměr spotřebovávaných potravin kyselinotvorných a zásadotvorných. Úmyslně píšu „kyselinotvorné“ a „zásadotvorné“ a nikoliv kyselé či zásadité, protože samotná chuť potraviny není rozhodující. Pro příklad – citron chutná kysele a přesto je to potravina, která tělu pomáhá udržet zásaditější (zdravější) vnitřní prostředí, tedy citron je zásadotvorný. Pozor ale na intoleranci na citrusy, často o ní lidé neví a tak si každé ráno kapou citron do vody a netuší, že si tím vlastně škodí.
 1. Druhým nejdůležitějším zdrojem překyselování je přemíra duševního napětí.
  To vede k závažné nerovnováze v řízení našeho těla – dochází k potlačení aktivity regenerujícího parasympatického nervového systému a k převaze adrenalinového (sympatikotonního) systému, který mimo jiné spouští v těle nadměrnou tvorbu různých kyselých látek, které potřebuje pro domnělý boj nebo útěk. V průběhu duševní zátěže navíc většina z nás nevědomě potlačuje své dýchání.

3. Třetí hlavní zdroj našeho možného chronického překyselování je nedostatečné dýchání. Až příliš často dýcháme nepravidelně, málo a povrchně. Kromě chybějícího kyslíku, který by jinak dokázal spoustu kyselých látek doslova spálit, je druhým důsledkem hromadění kysličníku uhličitého v krvi, který vytváří asi nejběžnější kyselinu naší krve, kyselinu uhličitou.

Pomalé hluboké dýchání dokáže v těle i jiné malé zázraky

Pokud pořádným dýcháním – pomalým hlubokým – nedodáte tělu dostatek zásadotvorného kyslíku a současně nevydýcháte kyselý oxid uhličitý (CO2), tak Vám ani sebelepší zásadotvorný jídelníček nebude nic platný.

Jak si zkontrolovat stav případného překyselení těla?

Kupte si pH papírky na kontrolu moči. První ranní moč se ještě toleruje v hodnotách pod pH 7, ale přes den musí mít Vaše moč minimálně pH 7, ale raději ještě o pár desetin vyšší. Pokud máte v průběhu dne pH moči pod 7 můžete si být jisti, že už teď je Vaše zdraví nějak poškozeno a bude to s Vámi stále horší –  pokud nezměníte styl života.

A co  je na tom nejdůležitější? Překyselení se lze zbavit!

Pokud vás zajímá jak a jaké kroky musíte podniknout, jak správně nastavit stravu, jak správně cvičit a dýchat, neváhejte mě kontaktovat, první konzultace je zdarma.

Každý svého štěstí strůjcem je moje oblíbené rčení a k tomu s radostí přidávám, každý svého zdraví strojvůdcem.

Objednat se můžete ZDE:

Renča

 

Renáta Nováková
Jsem to prostě já.... Nadšeně propaguji zdravý životní styl, nedržím žádnou dietu, sportuji tak, aby mě to bavilo a přiměřeně svému věku, dělám jenom ty věci, které považuji za správné, snažím se lidem říkat pravdu, i když je to někdy nepříjemné, nesnáším přetvářku.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů najdete zde: http://rencanovakova.cz/gdpr/