Kurkuma-zázračné koření

Kurkuma – zázračné koření s obdivuhodnými účinky na zdraví

Kurkumovník dlouhý roste v Indii, Číně, Austrálii i v Peru. Je používán jako součást koření v celé asijské i jihoamerické kuchyni. Kurkuma je součástí všech směsí koření, které u nás známe pod názvem „kari“. Tomuto koření se také říká „žlutý zázvor“, a to pro jeho obdivuhodné účinky na zdraví.

Kurkuma jako všelék?

Nové studie, které zkoumají účinky kurkumy, budí v poslední době velkou pozornost. Zjišťuje se, že kurkuma může být zvláště v současné době ideálním pomocníkem pro udržení dobrého zdravotního stavu. Kurkuma totiž obsahuje celou škálu aktivních látek, které se nazývají kurkuminoidy. Nejznámější z nich je kurkumin.

Ten má na lidské zdraví úžasné účinky. O kurkuminu se hovoří nejčastěji kvůli jeho protirakovinným účinkům. Protinádorové působení je u kurkumy sledováno již delší dobu. Kurkumin má ale také úžasný vliv na mozek, dokáže léčit Alzheimerovu chorobu, ozdravit a aktivovat činnost celého mozku a posílit paměť.

Jak kurkumin působí?

Ukázalo se, že kurkumin je schopen proniknout přes krevní bariéru mozku. Kurkuma má výrazné protizánětlivé a antioxidační účinky a může tak působit přímo na náš mozek. Kurkumin tak pomáhá při léčbě rozličných neurologických poruch. Vědci uvádí, že se kurkumin může výborně uplatnit při léčbě mozkových příhod, Parkinsonovy choroby, Alzheimerovy choroby apod.

 Špatná životospráva, stres, jedovaté a chemické látky, to všechno působí negativně i na náš mozek. Kurkuma by Vám podle všeho mohla s těmito problémy opravdu pomoci.

Kurkuma a v ní obsažené látky mají ještě další zvláštní schopnosti. Kurkumin umí proniknout skrz buněčnou membránu, a tak dokáže změnit vlastnosti celé buňky. Posiluje imunitu, protože podporuje protizánětlivé procesy v organismu.

Kurkuma působí i na psychiku. Ukázalo se, že kurkumin funguje i jako antidepresivum a pomáhá tak při depresích, které se projevují ztrátou chuti do života, beznadějí, nespavostí a ztrátou chuti k jídlu.

Kurkuma je zvláštní také tím, že pozitivně působí na všechny druhy rakoviny a nemá žádné vedlejší účinky. Kurkumin údajně dokáže bránit vytváření krevního řečiště, které potřebují nádorové buňky k zásobování krví. Zároveň dokáže podpořit a ozdravit normální činnost zdravých buněk.

Jak konzumovat kurkumu?

Vliv na zdraví, který kurkuma má, je bezesporu ohromující. Jenže otázkou je, jak do těla dostat optimální množství kurkuminu? A to už není tak jednoduché. Studie uvádí, že bychom měli denně zkonzumovat cca 1 gram kurkuminu . Jenže kořen kurkumy obsahuje maximálně 3 procenta kurkuminu. Pro lidský organismus je navíc poměrně obtížné kurkumin absorbovat.

Není tedy možné zdraví prospěšnou dávku dostat do těla pouhým zvýšeným kořeněním pokrmů!

Přidávat kurkumu do jídla je samozřejmě také vhodné, ale pro léčbu nemocí se musí sáhnout po potravinových doplňcích, které obsahují výtažky z kořene s vysokým obsahem kurkuminu. Ale ani to samo o sobě nám nezaručí správné vstřebání účinných látek.

Aby se kurkumin do těla vstřebal, je potřeba dodržet tyto kroky:

  • Kurkumu je potřeba povařit
  • Kurkumu vždy konzumujte společně s černým pepřem (černý pepř zajišťuje lepší vstřebatelnost do organismu)
  • Kurkumu konzumujte se zdravým tukem, protože kurkumin je rozpustný v tucích (s olivovým olejem, kokosovým olejem atd.)

Zvyknout si přidávat kurkumu pravidelně do našich pokrmů se určitě vyplatí, protože kromě výše uvedeného působí pozitivně také při trávicích potížích, při bolestech v krku, při problémech se žlučníkem, při zánětech střev, regeneruje játra, snižuje cholesterol a čistí pokožku.

Chcete si připravit opravdový elixír zdraví?

Zde je recept, díky kterému můžete kurkumu konzumovat denně za dodržení všech tří zásad pro správné vstřebání kurkuminu.

Zlaté kurkumové mléko

  • Připravíme si kurkumovou pastu. Smícháme ¼ hrnečku mleté kurkumy, ½ lžičky mletého černého pepře a ½ hrnečku vody. Vše smícháme v kastrolku na mírném ohni. Vzniklá pasta se nechá vychladnout a skladuje se v lednici pro další použití.
  • Na zlaté mléko použijeme libovolný druh rostlinného mléka (mandlové, kokosové, sojové ), ½ čajové lžičky kurkumové pasty, 1 lžičku kokosového oleje a med. Mléko s pastou a kokosovým olejem ohřejeme na mírném ohni. Nepřivádíme k varu! Med přidáme až následně. Medu neprospívá zahřívání na vyšší teploty.
  • Kurkumové mléko pijeme nejlépe večer.

Nechcete čekat na další informace?

Objednejte se ještě dnes na konzultaci:-)ZDE.

Dobrou chuť  Vám přeje Renča

Renáta Nováková
Jsem to prostě já.... Nadšeně propaguji zdravý životní styl, nedržím žádnou dietu, sportuji tak, aby mě to bavilo a přiměřeně svému věku, dělám jenom ty věci, které považuji za správné, snažím se lidem říkat pravdu, i když je to někdy nepříjemné, nesnáším přetvářku.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů najdete zde: http://rencanovakova.cz/gdpr/